Son mesaj - Gönderen: Editör - Çarşamba, 01 Şubat 2017 09:01
Bazı insanlar alçak gönüllüdür, bazıları da alçak olmaya gönüllüdür...
Haberler

HaberlerGÜNCEL HABERLERSAHABEDE İNSAN SELİ   
SAHABEDE İNSAN SELİ

                                                                    Adıyaman’ın Samsat ilçesinde bulunan Safvan Bin Muattal kabrinin bulunduğu alanda binlerce vatandaş bir araya gelip, kutlu doğum haftasının kapanışı için dua yaparak piknik yaptılar. 

           Her yıl kutlu doğum haftası içerisindeki Pazar gününde bu alana gelerek kapanış konuşmasını yapmayı adet edinen vatandaşlar kutlu doğumun ruhuna uygun olarak birlik ve beraberlik içerisinde bir araya gelerek, bir anlamda da baharı karşıladılar. 

                 Tertiplenen Programa Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Samsat Kaymakamı Ahmet Dilsiz, Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, Adıyaman İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Kırılmaz, Eski milletvekilleri Mahmut Göksu ve Ahmet Doğan, il ve ilçelerden kamu kurum ve kuruluş amirleri, İl Genel Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, il ve ilçe müftüleri ile din görevlilerinin yanı sıra yaklaşık 20 bin civarında vatandaş katıldı. 

            Program çerçevesinde SAFVAN-DER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Çay, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Eski Adıyaman milletvekili Mahmut Göksu ve Adıyaman Valisi Ramazan Sodan birer konuşma yaptılar. 

                                                                      SAFVAN-DER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Çay yaptığı konuşmasında 2006 yılında Sahabe Safvan bin Muattal kabrinin tanıtılması amacıyla dernekleştiklerini ve yapacakları çalışmaları planlayarak çalışmalarına başladıklarını söyledi. 

           Çay, “Bu kutsal mekânı insanlar çok fazla bilmiyorlardı. Bunun için bir dizi çalışma yaparak Samsat ve Adıyaman’dan yetkililerle görüşerek kendimize bir çalışma planı yaptık ve bu plan dâhilinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bundan sonra da elimizden gelen çabayı saf edeceğiz” dedi. 

                                                                      Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat ise konuşmasında Sahabe kabrine gelen bütün insanların kendilerinin misafirleri olduğunu belirterek gelenlere teşekkür etti. Başkan Fırat, “Bu yıldan itibaren bizler, Sahabe hazretlerinin tanıtımındaki kararlılığımızı ve burada yapılacak etkinliklerin ve büyük organizasyonların destekçileri ve temeli olacağımızı belirtmek isterim.

              Ayrıca Adıyaman Valisi, Belediye Başkanı, Samsat Kaymakamı ve Müftülük personeli ile diğer emeği geçenlerin tümüne minnettarım. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in kutlu doğumu insanlığa nasıl ışık ve aydınlık olmuşsa, Allah bizimde yolumuzu onunla aydınlatıp nurlandırsın.” dedi. 

                                                                      Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Aslan Sahabe Safvan bin Muattal’ın kişiliği, künyesi ve Samsat ilçesine gelerek şehit oluşunu anlatarak, Hz. Safvan’ın 40 yıl Samsat ilçesinde yaşadığını söyledi. Başkan Büyükaslan, “Tarihi kaynaklara göre kabri Anadolu’da bulunan, Eyyub Sultan’dan sonra tek Sahabe Safvan bin Muattaldır.

            Bu sahabe burada yaşamış ve burada vefat etmiştir. Bu nedenle bu bölge halkının bir anlamda hemşerisi ve akrabası sayılır. Bu sahabenin kabrinin ilimiz sınırlarında olması bizler için bir lütuftur. Bunun kıymetini iyi bilmemi, gereken önemi vermemiz gerekiyor.

            Biz Adıyaman Belediyesi olarak sahabenin tanıtımı için bir kitap yayınladık, organizasyonlara destek vermekteyiz. Bundan sonra da bize düşen her ne görev olursa yapmaya hazırız.” şeklinde konuştu. 

              Eski Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu Sahabe çevre düzenlemesi ile ilgili olarak iki yıldan beri çalışma başlattığını belirterek, bundan sonra da konunun takipçisi olacağını, kendisine her ne görev düşerse hazır olduğunu söyledi.  

            Adıyaman Valisi Ramazan Sodan yaptığı açıklamada Sahabelerin sıradan insanlar olmadığını, Peygamberlerin övgülerini almış insanlar olduğunu söyledi.  Vali Sodan, “Sahabe Safvan Bin Muattal kabrinin ilimizde olması bir zenginliktir. Bu zenginliği ekonomik zenginlik ve sosyal yaşantıya kazandırmanın gayreti içerisinde olacağız.” şeklinde konuştu. 

 Samsat ilçe Müftüsü Abdulrakip Arslan ise Sahabe Safvan bin Muattal’ın İslam tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu belirtti. Müftü Aslan, “Peygamber efendimizin sohbetlerinde bulunmuş, Onunla birlikte savaşlara katılmış böylesi değerli bir zatın memleketime gelerek şehit olması bizler için onur ve gurur kaynağıdır.

             İlçe Müftülüğü olarak milli ve manevi değere haiz bu mekânın insanlara tanıtılmasını görev sayıyor, inanç turizmi yoluyla bu manevi zenginliği ekonomik zenginliğimize katkı sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.  Program kapsamında Adıyaman İl Müftülüğü İlahi Grubunun ilahiler seslendirdiler. Son olarak Adıyaman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Haci Duran Hz. Muhammed’in güvenilirliği konulu bir konferans verdi.  

           Prof. Dr. Duran günümüz ve Peygamber efendimizin hayatından örnekler vererek emniyeti sağlamanın ancak inançla mümkün olabileceğini söyledi.  Duran, “Müslümanların en güvenilir kişiler olarak görülmesi gerekirken ne yazık ki, günümüzde itimat edilmeyen, güvenilmeyen insanlar olarak görülmektedirler. Bu bir tezattır. Bunun düzeltilmesi gerekir. İnsanların İslam ahlakı ile ahlaklaşması, başkasına benzemeye çalışmaması gerekir.” dedi. 

Program Adıyaman İl Müftüsü M. Emin Avcı’nın yapmış olduğu dua ile sona erdi. Avcı yaptığı duada “insanların birlik ve beraberlik içerisinde, barış ve huzur içerisinde hayatlarını sürdürmeleri ve nasıl ki, bu kutsal mekânda bir arada bulunuyorsak, ahirette de bu mübarek zatlara komşu olabilmeyi Allah hepimize nasip etsin. Bizleri bu mübarek zatların şefaatine nail olmayı nasip etsin.” dedi. 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Gönderen Editör, Pazartesi, 20 Nisan 2009 06:45, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it
 
Samsat Haber @ Fahrettin ÇELİK

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it

Haber Siteleri