Son mesaj - Gönderen: Editör - Çarşamba, 01 Şubat 2017 09:01
Bazı insanlar alçak gönüllüdür, bazıları da alçak olmaya gönüllüdür...
Köşe Yazıları

Köşe YazılarıCELAL TOPKANAhmet Aydın’dan İlke, Onur ve Kişilik Dersi [ Arama ]

Ahmet Aydın’dan İlke, Onur ve Kişilik Dersi
Başlık Ahmet Aydın’dan İlke, Onur ve Kişilik Dersi
Tarih 29.03.2013
Gönderen Editör

Ahmet Aydın’dan İlke, Onur ve Kişilik Dersi

Önceki yazılarımı okumamış olan için küçük bir hatırlatma. AKP politikaların eleştirerek, AKP’nin ülke zarar verdiğini söyleyerek 2011 seçimlerinde CHP’de Adıyaman’da milletvekili seçilen Salih Fırat, 24 Ocak 2013 günü CHP’den istifa etti. Fırat’ın birinci sırada aday yapılmasına yönelik akçeli söylentiler oldukça yaygın. Nitekim Fırat, istifası sonrası Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Fırat’la görüşmek istedi. Ama Fırat, “ben bedelini ödeyerek milletvekili oldum” dercesine görüşme talebini ret etti.

CHP’den istifa eden Fırat, AKP’ye katılacakmışsınız sorusuna “öyle bir şey yok” diye yalanlayan Fırat, bu söylemleri “dedikodu” olarak nitelendirdi. “Siyasete bağımsız milletvekili olarak devam edeceğini ifade etti.” (Vatan, 29.01.2013)

Fırat’ın istifasını ve AKP’ye geçeceği söylentilerini yorumlayan “AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın yakın dostu olduğunu belirtti, Aydın, şöyle konuştu: "Kendisi CHP'li idi. CHP İl Başkanlığı yapmış, CHP'de bilinen bir isimdir. Yakın dostumdur. Şu aşamada bağımsız olarak görev ifa edeceğini söylüyor. Ama oturulup, konuşulmuş, planlanmış hiçbir şey yok. Yarın öbür gün, (AKP’ye) geçer mi geçmez mi bilemem. Ama benim sevdiğim, onurlu, kişilikli, ilkeli bulduğum bir arkadaş” (Akşam, 25.01.2013)

Ahmet Aydın’ının açıklamalarını yorumlayan Fırat “AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın’la akraba olduğunu da dile getiren Fırat, bunun AK Parti’ye geçeceği şeklinde yorumlanmaması gerektiğinin altını çizdi. (NTV- 29. 01. 2013)

AKP’den beklediği davet gecikince, basın aracılığıyla AKP’ye haber gönderme ihtiyacı duyan Fırat, “Bazen hakikaten insan aceleci olabiliyor. Kararı alırken Adıyaman il örgütüne bile söylemedim. 'Acaba acele mi ettim, tartışsam daha mı iyi olurdu?' pişmanlığım var. Zaman zaman iç dünyamda kendi kendime soruyorum bunu. (Vatan, 9.01.2013)

AK Parti Grup Toplantısı'nda partiye katılan Fırat AKP rozetini taktıktan sonra yaptığı konuşmada: “Ben halk ile aynı frekansta siyaset yapmanın daha doğru olacağına inandığım için tercihimi bu yönde kullandım. Gördüğüm ve inandığım bir şey var ki o da doğru işler yapmanın yolu, doğru siyasi tercihler yapmaktan geçer” dedi (CNN Türk, 19.01.2013). Bu sözleri söyleyen Fırat, 2007 seçimlerinde CHP’den aday olmuştu. Seçimlerden sonra CHP Adıyaman İl başkanlığına atanmıştı. 3 yıldan fazla bir süre CHP il başkanlığı yapmıştı. 2011 seçimlerinde CHP’den milletvekili seçilmişti. Haziran 2011-Ocak 2013 arasında CHP’de milletvekilliği yapmıştı.

İnsanlar, partinin tüzük ve programında benimsediği ilke ve değerleri benimseyerek, partiye üye olurlar. Salih Fırat, CHP’nin tüzük ve programında benimsediği ilke ve değerleri benimseyerek 2007 yılında CHP’ye üye olmuştur. Haziran 2011 seçimlerinde CHP’de milletvekili seçilmiştir. 2007-2013 arasında 6 yıl süreyle CHP’de politika yapan Fırat, CHP yönetimini ve politikalarını eleştirerek CHP’den istifa etmiştir. Daha önce genel başkanına ve politikalarına yönelttiği ağır AKP’ye geçti.  Ahmet Aydın’ın Salih Fırat’ın, siyasi geçmişini, tavrını ve davranışını yorumlarken Fırat’ı il başkanlığı döneminden beri tanırım. Onurlu, kişilikli, ilkeli bulduğum bir arkadaştır diyor.

Siyaset bilimcileri, siyaset sosyologları, tarihçiler ve toplum bilimcileri zahmet etmişler, ilke, onur, kişilik kavramlarını tanımlamışlar. İlke nedir? Hangi davranışlar ilkeli davranışlardır? Onurlu olmak ve onurlu davranma nasıl olur? Kişilikli nasıl olunur? Hangi davranışlar kişilikli davranışlardır? Bu kavramlara açıklık getirmişler. Ama bu bilim insanları bu kavramları yanlış tanımlamışlar, yıllardır insanları yanlış bilgilendirmişler. Ben buradan bu bilim insanlarına bir çağrıda bulunuyorum. AKP Adıyaman milletvekili ve AKP Grup başkan vekili Ahmet Aydın’ın onurlu, kişilikli, ilkeli insan tarifinden yola çıkarak ilkeli, onurlu ve kişilikli olma ve davranma şeklini yeniden tanımlamaları gerekiyor. Böylece hem onlar, bugüne kadar yanlış bilgilendirmiş olmaktan kurtulmuş olacaklardır.  Hem de Ahmet Aydın, bu kavramların yıllardır yanlış öğretilmesini düzeltmiş olacaktır. Bu yolla Türk siyasetine hizmet etme şansını yakalamış olacaktır.

Türk siyasetine yaptığı hizmet ve katkılardan dolayı Sayın Ahmet Aydın’ı kutluyorum! Bu türden hizmetlerinin devamını bekliyor, kendisine başarılar diliyorum!

Celal Topkan

Eski Adıyaman Milletvekili

 

Oyu Puanı: 2 - Ortalama: 3

Yorum Gönder Değerlendir
Yorumlar

Bilgiler
Burda 1137 Yazı Kayıtlı
Enfazla Bakılan: ESKİ SAMSAT’I ÖZLÜYORUM
Enfazla Değerlendirilen: FAHREDDİN AKTAŞ HAKK’A YÜRÜDÜ

Köşe Yazıları Bölgesini Gezen: 4 (0 Kayıtlı Üye 4 Ziyaretçi ve 0 Bilinmeyen Üye)
Görünen üyeler:


 
Samsat Haber @ Fahrettin ÇELİK

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it

Haber Siteleri